З чого складається ціна проекту автоматизації
Бюджет проекту впровадження = вартість ліцензії + собівартість робіт + маржа виконавця
Від зміни місць доданків сума, як відомо, дійсно не змінюється, але на неї можуть впливати найменші зміни у самих складових. Сьогодні розказуємо про них — що входить у вартість проекту впровадження.
- Вартість ліцензії є незмінною — ліцензію продає виробник програмного забезпечення, він же встановлює ціну. Частіше, це різні компанії з інтегратором і вартість ліцензії регламентована по всьому ринку;
- Маржа Виконавця, зазвичай, закрита інформація і формується всередині компанії;
- Собівартість робіт — найбільш вагома частина вартості проекту з багатьма складовими, про які далі в статті.
З чого складається собівартість, якщо у вас ІТ проект по автоматизації діяльності підприємства, тобто він не зав’язаний на обладнанні. Але яким би потужним не було “залізо”, привести процеси у рух, “оживити” його може тільки правильно налаштоване програмне забезпечення. Якщо в проекті задіяне обладнання, все залежить від його вартості та складності, якщо ми його виключаємо з рамок проекту, то отримаємо наступну схему за якою формується собівартість:

Роботи виробничого персоналу. Аналітики, програмісти, тестувальники — це ті спеціалісти, які працюють над проектом і найбільший процент собівартості (70-90%) складає саме вартість їх робіт. Відповідно, чим більш кваліфікований персонал, тим вище вартість робіт, які він виконує, але він може показати значно кращі показники якості та швидкості реалізації.
“Якщо брати класичне розділення junior, middle, senior, то по моїм особистим спостереженням серед програмістів — коментує керівник iT.Artel Олексій Бардаков — junior може робити роботу місяць, middle цю ж роботу зробить за тиждень, а senior за 2-3 дні, а час — це гроші. Тож я би не радив заощаджувати на складі проектної команди. Якщо в вашому проекті задіяний кваліфікований senior, не можна втрачати його — він “зробить” вам весь проект.”. Можна згадати ефект соціальної інгібіції — погіршення швидкості та якості робіт під впливом сторонніх спостерігачів. А що буде з командою, коли цей спостерігач не просто “сторонній”, а висококваліфікований спеціаліст? Як пише фізик Альберт-Ласло Барабаши, наявність такого топового лідера пригнічує, тільки якщо змагатись з ним, але якщо працювати спільно — командою, то виросте продуктивність всіх членів команди. При тому такий ефект має довгострокову дію.
Управління проектом. Управління проектом — це якість комунікацій, відстеження строків проекту, координація робіт. Зекономити можливо, якщо у вас, як у Замовника, є сильний відділ по управлінню проектами. Тоді можна все управління або його частину взяти на себе і заощадити на відповідному спеціалісті. Можливо також розділити зони відповідальності по управлінню проектами і прописати це в договорі або ж управління проектом повністю перетягнути на свою сторону. Але бажано, щоб зі сторони Виконавця залишився хоча б адміністратор проекту для комунікації з командою.
Відрядження. Цей пункт актуальний, якщо ви з Виконавцем знаходитесь на різних локаціях. Якщо ви в одному місті — цей пункт можна викреслити. За необхідністю, вам будуть табелювати проїзди, проживання тощо. Але зараз ми без проблем можемо здійснювати комунікацію з клієнтом в онлайні — це зручно і не вимагає додаткових витрат. Однак, під час запуску присутність аналітика на місці, поруч зі спеціалістами — обов’язкова умова. Найбільше питань виникає саме під час запуску і ціна простою компанії Замовника дуже висока, тому потрібно вчасно реагувати і вирішувати проблеми одразу по їх виникненню.
Ризики. Цей пункт закладається Виконавцем при наявності невизначеності в рамках проекту і якщо Замовник не може чітко сформулювати вимоги від початку. Ризики можуть складати до 30% бюджету. Так відбувається також, якщо Замовник відмовляється від проведення експрес-обстеження. В такій ситуації інтегратору складно зрозуміти масштаби проекту, тому закладаються великі ризики на непередбачені ситуації.
Коментар від Олексія Бардакова: “Щоб уникнути суперечностей, треба дуже чітко прописати межі проекту — що буде реалізовано. Для розуміння масштабу впровадження ми рекомендуємо робити передпроектне обстеження. Після нього ціна проекту може зменшитись ледь не вдвоє. Так, спочатку це видається додатковими витратами, але після експрес-обстеження буде набагато легше домовитись про вартість з Виконавцем.”.
Цікавитесь автоматизацією бізнес-процесів для Вашої компанії? Тоді слідкуйте за нашим іТ.Блогом або замовляйте консультацію — ми відповімо на всі Ваші питання!