Search Task

Впровадження системи автоматизації: за яким принципом обирати

09.11.2021

Коли ви вже пройшли всі стадії від заперечення до прийняття того, що вашому бізнесу потрібна система автоматизації бізнес-процесів, тепер треба розуміти за яким принципом відбувається впровадження системи. Адже кожен бізнес унікальний за своїми вимогами і тут майже немає універсального рішення — у кожної компанії свої бізнес-процеси і вибір буде залежати від запиту. Ми вирішили описати цей процес на простих прикладах і порівняли принципи впровадження з тим, як би ви обирали рішення для (“крутіть барабан!”) ділового костюму, кухонного гарнітуру та автомобілю. І застосували для них кожний з можливих принципів.

Уявімо, що для кожного сектор-призу є варіант розробити з нуля, кастомізувати або налаштувати стандартне рішення. 

Зеленим кольором відмічено найбільш ефективне рішення для даного випадку, жовтим — також ефективне, але в меншій мірі, і червоне — рішення, яке не рекомендується застосовувати. 

Отже, почнемо на прикладі ділового костюму: якщо вам потрібен якісний представницький костюм, то вам краще звернутись до кравця і замовити індивідуальний пошив під ваші параметри. На другому місці по ефективності — придбати в магазині та перешити під себе в ательє — це буде кастомізацією стандартного рішення. А ось невдалим рішенням буде купити в магазині і намагатися схуднути, щоб влізти в цей костюм.

Далі — кухонний гарнітур. Вирішуємо розробляти з нуля: йдемо до майстра та замовляємо виріб ручної роботи. Не надто вигідний вибір для такої задачі, тому що реалізація буде досить дорогою, тож пробуємо далі. Йдемо за принципом кастомізації стандартного рішення — обираємо те, що нам потрібно з модельного ряду, а додатково замовляємо колір, фурнітуру, розміри. Виробник, виходячи зі своїх стандартних моделей реалізує цю задачу — найбільш ефективний вибір. А налаштування стандартного рішення для кухонного гарнітуру — це прийти в магазин, обрати готову модель, замовити доставку та встановити.

Автомобіль. Ви колись уявляли, як замовляєте для себе розробку унікального автомобіля? Так, щоб можна було навіть марку імені себе запровадити? Звичайно ніхто не каже, що зробити це неможливо, адже створюють так, наприклад, гоночні боліди. Але такі замовлення виконують тільки команди “Формули 1”. Це дорого, проте знайдуться компанії, які можуть собі таке дозволити. Наступне, вже більш оптимальне рішення для такої задачі — кастомізувати стандартне рішення під себе: обираємо автомобіль та робимо тюнінг згідно своїх побажань. Але найбільш ефективним буде варіант купити певну модель автомобіля, де вам залишиться, умовно, тільки налаштувати дзеркала і можна їхати.

Всі ці приклади для того, щоб показати: є різні види систем і для кожної з них є оптимальний і неоптимальний спосіб впровадження. 

Тож, які плюси розробки з нуля:

 • Це індивідуальне рішення виключно під ваші вимоги. Воно відрізняє вас від інших, є вашим “ноу-хау” і ви готові вкладати у це багато коштів, щоб все було зроблено виключно під вас, замість стандартного рішення, яке пропонує ринок; 
 • Максимально покриває ваші потреби;
 • Є унікальним;

Мінуси:

 • Зробити заміну підрядника буде дуже складно, розвиток та супроводження системи також ускладнюється. Тож краще, щоб це рішення розробляла ваша команда — ті спеціалісти, які працюють у вас;
 • Вартість ремонту дуже висока або ремонт не передбачений;
 • Супроводжувати таку систему зможе тільки майстер, який реалізував дане рішення.

Що має сенс розробляти з нуля

 • Сайт-візитку;
 • Корпоративний веб сайт, тому що він має бути індивідуальним і забезпечувати унікальну презентацію компанії;
 • Без розробки з нуля не вийде автоматизувати кастомне обладнання. Якщо ви купуєте якийсь конвеєр, з ним йде готове програмне забезпечення, але якщо ви розробляли конвеєр під себе то тут єдиний варіант тільки розробка з нуля;
 • Впровадження “ноу хау” — це може стати вашою бізнес-перевагою.

Шлях кастомізації стандартного рішення обирають у 80% випадках. Ми беремо готове рішення: CMS сайту, стандартну конфігурацію системи автоматизації бізнесу і доробляємо під себе. Є функціонал, який підтримується системами, а є той, що дозволяє його допрацювати і ми його доробляємо згідно потреб.

Плюси такого впровадження:

 • Оптимальна ціна та час впровадження; 
 • Рішення покриває всі основні вимоги замовника. Але є логіка системи, яку буває важко переписувати, тому іноді доводиться йти на компроміс: користуємось і стандартним функціоналом системи, і додаємо своє;

Мінуси:

 • Відносно висока вартість підтримки. Тобто якщо виходить оновлення, можливо, не всі доопрацювання вдасться оновити;

Що рекомендується впроваджувати шляхом кастомізації стандартного рішення

 • Web-магазини — існує багато рішень, які можна адаптувати під ваші вимоги; 
 • Корпоративні вебсайти; 
 • ERP системи, рішення BAS.

Що відбувається, коли ми вирішуємо налаштовувати стандартне рішення: беремо стандартну систему про яку ми говорили в попередньому варіанті, а в пріоритет ставимо можливість недорогої підтримки, супроводу, отримання постійних оновлень, замість підлаштування під індивідуальні вимоги. Цим ми підтверджуємо, що в разі чого готові перебудовувати бізнес-процеси компанії під систему і не плануємо доробок. 

Плюси такого рішення:

 • Це найбюджетніше рішення;
 • Придатне до ремонту; 
 • Супровід можна замовити у будь-якому сертифікованому центрі, оскільки доробок не було і ця тиражована система широко відома; 
 • Легко супроводжувати та отримувати оновлення;

Мінуси:

 • Рішення не завжди покриває всі запити. Наприклад, у вас є бізнес-процес і вам потрібно щось дописати під цей процес, як тільки ви це робите, то переходите у попередню категорію — це вже кастомізація стандартного рішення з її мінусами;
 • Необхідно підлаштовуватися під дане рішення.

Найяскравіший приклад для налаштування стандартного рішення це SAP. Потужна система, але їх підхід — це запропонувати систему з налаштованими бізнес-процесами, під які буде підлаштовуватись клієнт. Це не означає, що SAP не дозволяє доробок, але вартість такого рішення буде високою, в такому випадку рекомендують робити налаштування. Також, обираючи SAAS рішення — рішення у хмарі, будьте готові до того, що доопрацювати ви нічого не зможете, тому що сам принцип SAAS — це одна система, якою користуються всі навкруги. Відповідно, можна обрати зручні налаштування, але щось кардинально змінити в самій системі не вийде.

При впровадженні системи ми можемо застосувати будь-який з цих способів. Але виходячи з нашого досвіду, ми б рекомендували обрате кастомне рішення або налаштувати стандартне. Обираючи розробку з нуля, будьте готові, що це витратний та довгий процес.

Також вас можуть зацікавити матеріали нашого iT.Блогу:

 1. Автоматизація бізнес-процесів — з чого почати?
 2. Побудуй — автоматизуй! Чому побудова та автоматизація бізнес-процесів не одне й те саме
 3. Сигнали готовності підприємства до впровадження ERP-системи
 4. Етапи та терміни впровадження BAS ERP. Чи можна стати в чергу на проект?
 5. “Залежно з якого боку подивитись…”: класифікація рішень для автоматизації бізнес-процесів
 6. Backstage автоматизації: як проходить впровадження ERP для інтернет-магазину меблів

Вже вирішили автоматизувати бізнес-процеси своєї компанії? Тоді Вам до нас! Почнемо з консультації — натискайте:

Замовити консультацію

Вгору