Search Task

Методи впровадження ERP: які етапи очікують компанію на шляху та яким буде результат

01.09.2021

Виділяють три ключових стратегії впровадження ERP-системи:

 1. Покрокова інтеграція. В цьому випадку автоматизація ERP проводиться на кількох основних модулях, а потім, після їх налагодження, реалізується поступове впровадження ERP-системи на всіх ділянках бізнесу. Недолік — такий метод займає досить багато часу, тому ефект від впровадження системи може стати помітним не відразу.
 2. Комплексне впровадження ERP. Це впровадження програми відразу і в повному обсязі, в усіх напрямках бізнесу. Такий варіант ми рекомендуємо використовувати компаніям із нескладною організаційною структурою і виробництвом. Ця стратегія вимагає ретельного тестування всіх процесів, тому що до впровадження ERP необхідно детально перевірити, як функціонують бізнес-процеси, які автоматизувати можна, а які необхідно. Після того, як процеси проаналізовано та змодельовано на функціоналі системи, може виявитись, що деякі бізнес-процеси варто модифікувати, а від деяких взагалі варто відмовитись.
 3. Комбінований метод. Впровадження ERP-системи проводиться відразу в усіх напрямках, але поетапно. Цей метод дозволяє максимально прискорити введення системи в експлуатацію з найменшою втратою якості роботи. 

Етапи впровадження ERP

Тривалість і складність впровадження ERP-системи обумовлена необхідністю всебічного попереднього дослідження роботи компанії. Це може бути:

 • опис компанії: кількість співробітників, які операції проводять, обсяг виробництва і т.д. Це робиться для кращого розуміння, актуалізації або просто свіжого погляду на буденні речі (рутинну роботу);
 • визначення, які процеси вже автоматизовані, а які вимагають автоматизації;
 • визначення унікальних бізнес-процесів, які відрізняють компанію від конкурентів;
 • проведення інтерв’ю з власниками бізнес-процесів, адже на практиці частіше відбувається так, що співробітники виконують свої функції по-іншому, ніж того очікують керівники (в теорії);
 • змоделювання цих бізнес-процесів на прикладі обраних варіантів програмних продуктів або ERP систем;
 • побудова списку функціональних розривів — невідповідностей типового функціоналу системи описаним бізнес-процесам компанії;
 • визначення можливих обмежень, ризиків, проблем, рамок;

Для цього в деяких компаніях і в iT.Artel в тому числі доступна послуга Передпроектного обстеження. Воно дозволяє не просто зрозуміти, чи доцільна автоматизація на базі ERP для організації, але і скорегувати певні бізнес-процеси на основі отриманого аналізу і звіту такого обстеження. 

У результаті експрес-обстеження ви отримуєте звіт, в якому має бути:

 • вернхьорівнений опис бізнес-процесів компанії, що плануються до автоматизації;
 • перелік функціональних розривів — невідповідностей типового функціоналу системи описаним бізнес-процесам;
 • календарний план-графік проекту автоматизації;
 • рамки проекту і перелік завдань, винесених за рамки проекту;
 • термін і вартість проекту автоматизації БП;
 • перелік запланованих доробок системи;
 • варіанти (найменування програмного забезпечення), що пропонуються для автоматизації бізнес-процесів;

Якщо пропускати цей етап — підготовки, є ризик змарнувати багато часу і ресурсів в разі тривалого або невдалого впровадження системи.

Якщо процеси компанії налагоджені і все готово до впровадження, можна приступати до складання плану проекту. Ми рекомендуємо на цьому етапі скласти докладний список вимог до ERP-системі, визначити, які області роботи слід охопити – окреслити рамки проекту, які підрозділи автоматизувати тощо.

Впровадження ERP-системи індивідуальний і відповідальний процес. Тому в технологію впровадження можуть входити багато етапів, але є найбільш розповсюджені:

 • Підготовка до впровадження. Зважити всі “за” і “проти”, зрозуміти чи дійсно автоматизація на базі ERP потрібна організації. Визначити цілі та очікування від впровадження, а також оцінити бажаний бюджет та строки проекту автоматизації.
 • Аналіз і складання плану. На цьому етапі проводиться аналіз компанії, вивчається робота підрозділів та бізнес-процеси. Це – передпроектне обстеження. Потім визначаються завдання, ставляться цілі, після чого формується технічний план проекту з подальшим моделюванням та оптимізацією.
 • Проектування, моделювання та розробка. Фахівці готують адаптоване рішення відповідно до вимог визначених на першому етапі: ключові модулі системи, потреби в завантаженні початкових даних і налаштування обміну з програмним забезпеченням, яке вже використовується. В системі проектуються основні бізнес-процеси компанії, здійснюється доопрацювання стандартного функціоналу під специфіку діяльності підприємства.
 • Установка та тестування. Спільно з експертами замовника проводиться вивірка даних, тестування системи. У разі виявлення недоліків, рішення допрацьовується і далі готується до промислової експлуатації.
 • Первинне налаштування нормативно-довідкової інформації (НДІ). Для ефективного управління підприємством має бути створений загальний інформаційний простір. Так будь-яке переміщення інформації між різними ділянками буде спиратися на єдину базу. Це ведення і підтримка різних довідників, які забезпечують введення даних.
 • Навчання співробітників. Це обов’язкова умова для коректного використання ERP-системи на підприємстві. Найчастіше для співробітників проводиться ознайомлювальний курс по роботі з продуктом, можливе створення інструкцій для запобігання майбутніх помилок користувачів.
 • Введення в експлуатацію. Фахівці налаштовують параметри обліку і конфігурації для коректної роботи системи, при необхідності проводять доопрацювання в звітах. На заключному етапі можна знайти і усунути проблеми, що виникають при роботі з ERP.
 • Супровід. Компанія має заздалегідь визначитись хто та як буде підтримувати систему далі, кому телефонувати в разі чого. Ви самостійно обираєте: це будуть ваші фахівці всередині компанії або компанія підрядник. ІТ підрядник може працювати погодинно, позадачно або постійно на вашій території.

Якщо Ви наважились на  автоматизацію, в нашому блозі Ви можете більш детально ознайомитись також з термінами впровадження BAS ERP і як стати в чергу на проект від iT.Artel та зі статтею “З чого розпочати автоматизацію”.

Що отримує бізнес від впровадження ERP: переваги та недоліки

В першу чергу система планування ресурсів підприємства – це спосіб об’єднати всі бізнес-процеси, автоматизувати їх, зробити їх простіше та зручніше. Тож переваг у нього дуже багато. Ось тільки деякі з них:

 • Універсальність. Автоматизація з ERP можлива в різних типах виробництва, система включає широкий спектр інструментів для компаній різних сфер і масштабів. Програму можна впровадити не тільки у промисловості, але і в банках, торгівлі, послуг та ін.
 • Гнучкість і масштабованість. Програма BAS ERP сумісна з іншими конфігураціями і додатками. Система легко налаштовується під різні бізнес-процеси і масштабується під підприємства різної величини, що дає можливість керувати корпораціями з великим числом підрозділів.
 • Єдина платформа. Впровадження ERP-системи дозволить створити в компанії єдине інформаційне середовище, а це оптимізує роботу підрозділів, керівництва і співробітників.
 • Розподіл прав доступу. ERP дає можливість гнучко розподілити права доступу між співробітниками будь-яких відділів і захистити цінні корпоративні дані від сторонніх очей.
 • Якісне планування та облік. Системи ERP призначені для зберігання та обробки великого обсягу даних, ця інформація дасть можливість збалансовано розподіляти виробничі ресурси, вести облік і приймати управлінські рішення.

Мінуси ERP-систем випливають з їх переваг. Через велику кількість зв’язків у загальній базі даних потрібен час на налаштування процесів, перенесення інформації, налагодження роботи (однак, з прогресом останніх років ця проблема вже не так відчутна). Необхідно забезпечити безперебійну роботу серверів, впровадити ПЗ, закупити обладнання для підтримки процесів та організувати навчання персоналу. Через це на старті ціна ERP-системи може здатися високою, але одноразові витрати «переносяться» на довгострокову перспективу і окупаються до декількох разів. Також, через масштабність та потужність системи ринок налічує невелику кількість спеціалістів з досвідом та компетенцією впровадження ERP систем. Наприклад, серед усіх членів САБ (Спілки автоматизаторів бізнесу) — понад 400 компаній, але лише 44 компанії спеціалізуються на BAS ERP.

Сьогодні ринок може запропонувати безліч систем для бізнесу. Всі вони мають і сильні сторони, і недоліки. Яка саме підійде для Вашої компанії треба вирішувати на основі цілей та вимог до функціоналу. Вам може допомогти наш матеріал “Як обрати ERP? Головні моменти, які потрібно врахувати” та багато інших корисних матеріалів блогу iT.Artel.

Офлайн чи онлайн ми завжди поруч!

Подобрать систему

Вгору